Doimplemetovali jsme první statistiku, která jednoduše zobrazuje reálnou změřenou vzdálenost v čase.

Uživatel si jednoduše vybere den a buď si ho nechá zobrazit celý, nebo třeba jen polovinu, nebo 4 hodinové úseky.

Sensor měří každé dvě minuty, to zatím pro testování, pro reálný provoz bude dostačovat 5-10min. V grafu tedy jsou vidět jednotlivé měření, jejich čas a naměřená vzdálenost.

Po najetí kurzorem nad bod měření se zobrazí jeho hodnota a to jak datum a čas měření, tak změřená vzdálenost.

Záhada v grafu

Při procházení statistik jsem si všimnul jedné zajímavosti. V noci je měření krásně konstantní, ale ráno zničeho nic se měřená hodnota zmenší o 5mm.

Připomínám že v tu chvíli nepršelo, tudíž hladina se nemohla sama zvýšit. S tím souvisí i další pozorování a to že přes den hodnoty grafu různě skáčou oproti noci kdy jsou krásně konstantní.

Myslel jsem že je to čerpáním vody, ale doma nikdo nebyl a voda se neodebírala.

Přemýšlel jsem nad tím celý den až do odpoledne kdy se záhada objevila znovu, cca od 15:00 se hodnoty grafu uklidnili a najednou v půl sedmé stejný pokles změřené hodnoty (tedy vzestup hladiny protože čidlo měří vzdálenost k hladině.

Vyběhl jsem ven a tam mi to docvaklo 🙂

Záhada rozřešena

Záhady způsobilo slunce, které přímo svítilo na plastový dekl retenčky. Jelikož je to plastový plát tlustý cca 5mm tak ten samozřejmě s rostoucí teplotou změní svoji pružnost.

No a květináče na deklu jako 3kg zátěž způsobí jeho mírné prohnutí o oněch 5mm.

Takže jsme nechtěne vymysleli způsob jak monitorovat přímý sluněční svit s pomocí retenční nádrže a sensoru hladiny 🙂

Mimochodem počasí je i pro hospodaření s vodou velmi důležitým faktorem. Proto už nyní připravujeme jeho spojení s naší aplikací, aby bylo možné předpovědět doplňování nádrže ze střešních okapů.

Co se sluncem

První rada zní zastínit a odělat květináče – to se manželce nebude líbit :). Druhá rada zní vykašlat se na to je to cca 5-7mm. Algoritmus detekce úniku vody nastavím tak, aby ignoroval tuto změnu. Ti co máte víko plechové problém mít nebudete.

Přesto mě to nedalo a rozhodl jsem se začít řešit lepší uchycení sensoru. Takto by se mě do měření vstupovaly faktory jako změna květináče, kočka na retenčce, dítě na retenčce a další.

Pásovina a montáž k límci retenčky to je docela dobré řešení. Ale o tom příště.


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *