Vytvořili jsme první statistiky o hospodaření s vodou a vypadá to moc pěkně. Zatím si hrajeme pouze s výškou hladiny, ale už nyní je jisté že bude třeba doimplementovat statistiky objemu a potažmo i statistiky úspor.

Statistiky výšky hladiny

je jasné že nás zajímá jak denní průběh výšky hladiny, tak dlouhodobý průběh v měsících.

Denní statistika ukazuje celkem 4 grafy a to reálné měření vzdálenosti sensoru od hladiny, reálné měření výšky hladiny, dále pak výšku hladiny pro jednotlivé hodiny a přírůstek/úbytek vody v jednotlivých hodinách.

Změřená vzdálenost k hladině

Statistika reálného měření vzdálenosti hladiny ukazuje skutečnou změřenou hodnotu ve frekvenci 2 minuty. Stačí si vybrat den a rozsah hodin který vás zajímá a graf je na světě.

Každá kulička je jedno měření, stačí na ní najet myší a zobrazí se čas a změřená hodnota. Je třeba si ale uvědomit že sensor měří vzdálenost od víka k hladině nádrže, takže úbytek vody je tady zobrazen jako přírůstek vzdálenosti.

V grafu tady krásně vidíte moje večerní zalévání zahrady.

Skutečná výška hladiny

Skutečnou výšku hladiny jednoduše přepočítáme ze změřené vzdálenosti pokud známe hloubku nádrže. Je tedy třeba si na kartě vaší nádrže nastavit tyto parametry.

Pak se vám změřená vzdálenost od sensoru k hladině přepočítá na skutečnou výšku vody v nádrži.

Zde se již večerní zalévání krásně zobrazí jako pokles hladiny. Pro zjednodušené zobrazení jsme jeětě přidali sloupcový graf, který zobrazuje výšku hladiny v dané hodině.

Jednak se tento graf lépe čte, ale také se v něm lépe orientuje. Najedete myší nad příslušný sloupec a víte že od 4 do 5-ti hodun byla výška hladiny 197.4 cm.

Graf zobrazuje poslední měřenou hodnotu v dané hodině, takže pokud se v průběhu hodiny hladina změnila, zobrazí tu hodnotu která byla poslána jako poslední v dané hodině.

Přírůstek a úbytek vody

Co vás jistě bude zajímat je hodnota přírůstku a úbytku vody. Zatím jen v hodnotách výšky hladiny.

Drobné přírůstky a úbytky v řádu jednotek milimetrů během dne jsou spíše zvlnění hladiny nebo vibrace sensorem. Zkusíme do budoucna odfiltrovat.

V gradu je opět vidět večerní zalévání jako úbytek výšky hladiny.

Měsíční statistika

Tuto statistiku jsme připravili již pouze jako sloupcové grafy pro snadný přehled stavu hladiny v jednotlivých dnech. Po výběru měsíce se zobrazí stav hladiny a to ve dnech kdy se měřilo.

Dále pak nás zajímá přírůsteka úbytek hladiny v jednotlivých dnech.

A samozřejmě zatím pouze textovou formou nějaké shrnutí jak byl daný měsíc úspěšný z hlediska zisku či výdaje vody.

Statistiky je téma které budeme průběžně doplňovat a vylepšovat. Čekají nás statistiky objemu vody, procentuelní statistiky a samozřejmě i statistiky úspor vaší peněženky.

Pokud vás problematika dále zajímá, nezapomeňte se registrovat k odběru našeho Newsletteru na úvodní stránce: https://chytrastudna.cz/