A je to tady, po týdnech práce máme konečně sensor připraven pro testování v reálném prostředí, tedy v naší retenční nádrži.

Jedná se o klasickou zakopanou retenčku z plastu která je zalita betonem. Víko nádrže je nad terénem, její objem je 15m3.

Montáž do víka

Dle původního plánu by sensor měl být instalovén ve víku nádrže kolmo k vodní hladině.

Po zvážení několika variant nakonec zvítězilo sendvičové uspořádání, kdy krabička sensorová je umístěna na krabičce napájecí a obě přišroubované k víku.

V tomto uspořádání je problém s umístěním kabeláže, pro testovací účely vyřešeno pomocí lepící pásky. Dobu instalace lze odvodit dle množství kávy vpravo.

Instalace do retenčky

Kdo by to řekl, že díry pro tyč jistící víko k retenčce někdo vyvrtal asymetricky :\, takže víko musí být pouze v jediné poloze, nelze ho pootočit.

Jak na potvoru zrovna tam kde jsem umístil sensor jsou trubky od čerpadla. Rozhodl jsem se to už takto nechat, aspoň vyzkouším jak moc to může případná překážka rozhodit.

Poslední věc je změřit jaká je reálná vzdálenost senoru od hladiny. Spočítal jsem z hrubých odhadů cca 72,5 cm.

Teď už jenom zavřít a jedeme. Přítomnost sensoru prozrazují jen hlavy dvou šroubů což by manželkám nemuselo až zas tolik vadit. Dokážu si představit i nějaký okrasný štítek “Chytrá studna” aby až za 5 let někdo bude hledat víko nebo retenčku snadno sensor identifikoval.

Jelikož sensor není třeba nijak zapínat a gateway je v zásuvce a na internetu, stačí otevřít v prohlížeči příslušnou stránku a máme data! Sensor máme nastaven tak, aby měřil každé 2minuty.

Hodnota ukazuje 70.9, tedy velmi blízko mnou změřené vzdálenosti 72.5 . Rozdíl není podstatný s ohledem na hrubost mého měření a to, že absolutní hodnota vzdálenosti je vlastně v tomto případě relativní.

Gateway

Jako testovací gateway byla použita Aurora hub připojená na LTE. Postupně jsem ji umisťoval na různá místa v domě včetně sklepa a jak IQRF tak LTE signál byl vždy v pořádku!!

Btw. na obrázku ve sklepě je vidět můj předchozí systém pro detekci a řízení čerpadla namontovaný dodavatelem vodoinstalace, který vydržel do první bouřky kdy do něj natekla voda. Povšimněte si prosím sofistikované 230V kabeláže zajišťující řídicí logiku (3 kabely ze sklepa, dva dovnitř).

První testy

Na retenční nádrž mám připojenou tlakovou nádobu, která živí vnitřní rozvod vody v domě (záchody, pračka) a také venkovní rozvod (hadice na zahradu).

Tedy na pokles hladiny v retenčce má vliv jedno čerpání do tlakovky. Zkusil jsem tedy hromadný proplach WC a skutečně, jedno čerpání je detekovatelné, změřili jsme pokles o 1,5cm.

Další testem bylo vypouštění vody zahradní hadicí, tady to šlo rychleji, první změna opět po dočerpávání tlakové nádoby, Toto je limitující faktor pro rychlost odhalení úniku vody, kdy nejdelší čas pro detekci úniku je jedno dopouštění tlakovky +až 2min nebo perioda se kterou sensor měří.

Další postup

Dále nás čeká další testy, včetně IQRF gateway a také ladění dasboardu a statistik.


0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *